27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zebraliśmy się pod pomnikiem „Menora” przy Al. IX Wieków Kielc, by we wspólnej refleksji i modlitwie oddać hołd tysiącom niewinnie zamordowanych na terenie Kielc oraz w obozach zagłady.
Światła, które kielczanie zapalili w miejscu gehenny ludności żydowskiej, są wyrazem pamięci o tych, którzy zostali pozbawieni wszystkiego, nie mają grobów ani bliskich, którzy mogliby ich opłakać – Odbierano im majątki, rodziny, potem człowieczeństwo. Żyda można było bezkarnie opluć, skrzywdzić, zabić. I takie sceny miały miejsce na ulicach naszego miasta. Pomnik „Menora” stoi na skarpie, na której chowano ofiary niemieckich mordów. Żydzi ginęli w egzekucjach, z głodu, wycieńczenia, w obozach zagłady. Zginęło 6 milionów Żydów, z czego ponad połowa to polscy Żydzi, jedną trzecią ofiar stanowiły dzieci – mówił Andrzej Białek, członek Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Odczytana została modlitwa, którą w 2000 roku Jan Paweł II pozostawił w szczelinie Ściany Płaczu w Jerozolimie oraz pieśń żałobna El Male Rachamim. Aktor Andrzej Cempura przeczytał poruszający wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Warkoczyk”, który opowiada o tragedii więźniów obozu koncentracyjnego.
Kontynuacją obchodów był niezwykły koncert Olgi Avigail Mieleszczuk, artystki mieszkającej na stałe w Izraelu, przeplatany fragmentami wspomnień Maxa Safira z jego książki „Wielmożny Panie, niech mi pan pozwoli żyć”, czytanymi przez aktora Andrzeja Cempurę. Usłyszeliśmy utwory żydowskich twórców, śpiewane po polsku, po hebrajsku, a także w jidysz. Wśród nich jest pieśń poświęcona pamięci kieleckiego cadyka, ”Ta ostatnia niedziela” oraz znana kołysana „Aaa, kotki dwa…”. Niezwykle ciekawa jest historia wielu melodii, łączących kulturę polską i żydowską.
W niedzielę w naszym Instytucie odbył się pokaz filmu „Amnezja” połączony ze spotkaniem z Piotrem Piwowarczykiem, bohaterem i scenarzystą dokumentu w reżyserii Jerzego Śladkowskiego. Spotkanie z Piotrem Piwowarczykiem było okazją do szczerej rozmowy i wspólnej refleksji nad rolą świadka i opatrywaniem ran, które popełniona zbrodnia pozostawia na kolejnych pokoleniach.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia – dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Obchodzony jest co roku, by wyrazić hołd wobec cierpienia ofiar Zagłady, o których nikt z żyjących nie powinien zapomnieć.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach.