W poniedziałek, 24 kwietnia, rozpoczęły się VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. Zainaugurował je wykład Symchy Kellera, kantora i działacza społeczności żydowskiej, zatytułowany „Chasydyzm – filozofia radości”.
Spotkanie miało charakter wprowadzenia w historię i istotę najradośniejszego nurtu judaizmu. Nasz gość przedstawił jego genezę, począwszy od opowiedzenia o życiu Israela ben-Eliezera, znanego jako Baal Szem Tow. Symcha Keller opowiedział o najważniejszych postaciach i nurtach chadyzmu, przedstawił także podstawowe różnice, które dzielą chasydów od zwolenników ortodoksyjnego judaizmu rabinicznego. Jednak, jak zauważył znany muzyk, opowiedzenie suchych faktów nie wystarcza, by przekazać istotę chasydyzmu, dlatego opowieści towarzyszyły nagrania pokazujące modlitwę współczesnych zwolenników omawianego nurtu, którzy podczas świąt i uroczystości takich jak zaślubiny, oddają się wspólnemu, ekstatycznemu tańcowi przy charakterystycznej żydowskiej muzyce. Keller mówił też o problemach, które trapią współczesnych chasydów. Wskazywał na brak osób, które chcą szukać nowych dróg praktykowania wiary, tak jak robił to Baal Szem Tow. Za ostatniego rabbiego, który miał taką otwartość na zmieniający się świat, nasz gość uważa swojego nauczyciela, rabina Shlomo Carlebacha.
Symcha Keller jest przewodniczącym Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, przez wiele lat był rabinem Łodzi. Obecnie zajmuje się kantorowaniem i posługą kaznodziejską w różnych polskich synagogach. Jest również muzykiem – niedługo ukaże się jego nowa płyta zatytułowana „Bramy”.