Muzeum będzie czynne do niedzieli (5 lipca), w godzinach 12.00-20.00. Znajduje się na rogu ulic Planty i Piotrkowskiej w Kielcach.
„Muzeum na kółkach” to mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich prezentowana w Kielcach w związku z obchodami 69. rocznicy pogromu kieleckiego. Ekspozycję zwiedziła grupa dzieci z placówki „Azyl”, która wcześniej odwiedziła nasz Instytut na warsztatach poświęconych postaci Jana Karskiego oraz obejrzała wystawę „I ciągle widzę ich twarze…”.
Celem „Muzeum na kółkach” jest edukowanie na temat wspólnej chrześcijańsko-żydowskiej historii Polski, która była ważnym ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego Żydów.
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego odwiedzanego miasta, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską.
W Kielcach przed II wojną światową Żydzi stanowili 1/3 populacji miasta. Przyczynili się do rozwoju handlu, co przyspieszyło rozwój miasta. Na początku XX wieku wzniesiono synagogę, oprócz niej w mieście funkcjonowały prywatne domy modlitwy. Po II wojnie światowej do Kielc powróciło ok. 150 Żydów. Większość z nich zamieszkała w kamienicy przy ul. Planty 7, w którym działał także sierociniec dla dzieci żydowskich oraz kibuc. 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu, w którym zginęło 42 Żydów, a ponad 40 zostało rannych, głównie mieszkańcy kamienicy przy ul. Planty 7. Po pogromie żydowscy mieszkańcy Kielc wyemigrowali do Palestyny.