W czwartek, 4 października, naszym gościem był prof. Aleksander Smolar, który wygłosił wykład „Początek wieku. Kryzysy i szukania nowych idei”. Spotkaniem tym rozpoczęliśmy cykl „Idee XXI wieku”. – Idee XXI wieku, czyli w jaki sposób mozemy to, co się na naszych oczach dzieje, opisać, rozumieć. Czy chcemy to w ogóle rozumieć? Wszyscy cierpimy na deficyt idei i syntez. Mamy do opowiedzenia sobie wzajemnie różne pojedyńcze historie i wrażenia. Ale jak je wszystkie zamknąć? Czy da się w ogóle to zrobić” – mówił o pomyśle na nowy cykl Bogdan Białek.
– Żyjemy w tak zmiennym swiecie, że nie ma tak klarownych idei, jak były, często na nieszczęście, w XX wieku – rozpoczął swój wykład prof. Smolar. Prezes Fundacji Batorego mówił o tym, co, jego zdaniem, jest znakiem zmian odrózniających obecne czasu od poprzedniej epoki: problemy z demokracją i jej kryzys. Ujął je jako spór niedemokratycznego liberalizmu z demokracją nieliberalną. Spór ten zakłócił optymistyczne spojrzenie które żwiat wiązał z końcem zimnej wojny, czego symbolem był „Koniec historii” Franciszka Fukujamy.
Kolejnymi gości w cyklu „Idee XXI wieku” będą prof. Tadeusz Gadasz i dr Piotr Cywiński.
Prof. Aleksander Smolar – politolog, publicysta, prezes Fundacji Batorego, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; członek International Forum Research Council w Waszyngtonie; w latach 1989-1990 – doradca ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1992-1993 – doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej.