Zapowiedzi
- To event minęło.
Spotkanie z Michałem Wójcikiem, autorem książki „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady”
13 maja 2021 @ 17:00 - 18:00
Wydarzenie Nawigacja
- « W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie drugiej wojny światowej
- Wiosenne sprzątanie cmentarza żydowskiego »
W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś panuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili i „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. We wszystkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów. Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści. Dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Ważną rolę w konspiracji odegrały kobiety: żydowskie bohaterki.
Link do spotkania: https://youtu.be/zXVTzaU6QIM
W książę „Zemsta. Zapomniane
powstania w obozach zagłady”, dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i bardzo dobrze ocenianej publikacji „Treblinka’43”, przedstawia w swoim intrygującym stylu te mało znane fakty. Interesujące są także wątki związane z rotmistrzem Witoldem Pileckim oraz kontrowersyjna kwestia pomocy dla Żydów ze strony AK i struktur państwa podziemnego.
Michał Wójcik – rocznik 1969. Dziennikarz i historyk. Scenarzysta programów i filmów historycznych. Współpracował z History, Discovery Historia i Canal+. Współautor wywiadów rzek z bohaterami drugiej wojny światowej: Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem, członkami warszawskiego Kedywu, oraz Lucjanem Wiśniewskim, oficjalnym likwidatorem wrogów Państwa Podziemnego. Jego monografia „Treblinka’43” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2018 r. i została przetłumaczona na kilka języków.
Książka, wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK przedstawia tragiczne losy gminy żydowskiej w Kielcach pod okupacją niemiecką. Autor, opierając się na materiałach archiwalnych i wspomnieniowych z archiwów polskich, niemieckich, izraelskich i amerykańskich, stara się odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób mogło dojść do prawie zupełnego wyniszczenia ludności żydowskiej w Kielcach, jak kształtowała się polityka antyżydowska w mieście, jak planowano, wdrażano i egzekwowano poszczególne obostrzenia i szykany skierowane przeciwko ludności żydowskiej. Analizie poddano poszczególne etapy powolnego spychania tej mniejszości poza granice wyznaczone przepisami prawnymi, a także jej fizycznego prześladowania zakończonego ostatecznie całościową deportacją członków gminy do niemieckiego obozu zagłady w Treblince w celu ich bestialskiego wymordowania.