Powstanie pomnika Menora zbudowanego z inicjatywy i środków kilku członków Stowarzyszenia zainspirowały słynnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka do skomponowania utworu dedykowanego pamięci kieleckich Żydów.
Dzieło ma być napisane na orkiestrę kameralną lub kwartet oraz głos żeński. Maksymiuk zdeklarował również, że pod jego batutą odbędzie się prapremierowe wykonanie kompozycji w Kielcach. Artysta zapowiada, że utwór ma być gotowy we wrześniu lub październiku, Być może zostanie zaprezentowany 27 stycznia – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście.
Stowarzyszenie zorganizuje tego dnia koncert „Yskar” (Pamiętaj) w ramach II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich.
Pomnikowa Menora, autorstwa Marka Cecuły, przedstawia górną część siedmioramiennego świecznika żydowskiego, wystającego z bruku ulicy. Jako symbol wiary i kultury Żydów, jest na miejscu getta w Kielcach znakiem pamięci o zagładzie jego mieszkańców. Budulec pomnika, stal nierdzewna, wyraża trwałość kultury żydowskiej, a jego przechylenie można interpretować – według twórcy – jako historyczne zapadanie się lub współczesne wyłanianie się. Menora została uroczyście odsłonięta w 65. rocznicę zagłady kieleckiego getta.