Pierwszym wydarzeniem drugiego dnia Festiwalu był koncert w intencji pokoju, dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii.
W Pałacu Biskupów Krakowskich licznie zgromadzona publiczność wysłuchała Chóru Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja pod batutą Rafała Bazanka z gościnnym udziałem Agnieszki Kowalczyk. Następnie wystąpił śpiewający przede wszystkim po hebrajsku i w jidysz chóru gminy żydowskiej Szir Awiw z Warszawy. Natomiast duet Sol et Luna – Saba Litwińska i Mieczysław Litwiński wyśpiewał i wygrał specjalnie na ten wieczór przygotowane utwory oscylującego wokół mistycyzmu islamskiego.
Drugim wydarzeniem dnia była projekcja filmu dokumentalnego „Święty Franciszek i Sułtan”. W klasztorze oo. Kapucynów kielczanie mogli obejrzeć wyświetlaną po raz pierwszy w Polsce historię nawiazującą do mało znanej, XIII-wiecznej opowieści, której akcja dzieje się podczas V krucjaty chrześcijan do Ziemi Świętej: spotkania św. Franciszka z sułtanem Malekiem al-Kamilem, które stało się wzorem dialogu międzyreligijnego, rozładowywania konfliktów, osiągania porozumienia.
Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego
Chór gminy żydowskiej Szir Awiw z Warszawy
Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja
Gościnny występ Agnieszki Kowalczyk
Duet Sol et Luna – Saba Litwińska i Mieczysław Litwiński
Projekcja filmu Święty Franciszek i sułtan – w klasztorze oo. Kapucynów.
Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na dalszą część Festiwalu!
10 listopada, w niedzielę:
– Debata „Skąd w człowieku dobro?”
– Koncert dedykowany pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych w wykonaniu Tytusa Wojnowicza z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae.