Zapraszamy na wydarzenia związane z 72. rocznicą pogromu kieleckiego. Główne obchody odbędą się w samą 4 lipca, i będą miały formę Marszu Pamięci i Modlitwy. Towarzyszące rocznicy spotkania będą odbywać się od 1 do 8 lipca.
Pierwszym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy ilustracji z opowieści graficznej „Naród wybrany” autorstwa Kristofa Biena. Spotkanie, zaplanowane na niedzielę 1 lipca na godzinę 17.00, będzie również premierą samej książki. Kristof Bien jest pochodzącym z Polski rysownikiem, który opuścił Polskę wśród emigrantów Marca 1968 roku i zamieszkał w Danii. Jego komiks, którego wydawcą jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego opowiada pięć historii osób, ofiar Zagłady.
W poniedziałek, 2 lipca, godzinie 18.00 zapraszamy na dyskusję z udziałem prof. Barbary Engelking i prof. Dariusza Libionki, której punktem wyjścia będzie książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Pozycja, współredagowana przez prof. Engelking, ukazała się nakładem Wydawnictwa Centrum Badań nad Zagładą Żydów / Polish Center for Holocaust Research, we współpracy z którym organizujemy to spotkanie. Rozmowę dotyczącą udziału Polaków w Zagładzie i współczesnych sposobach mówienia o tym trudnym okresie naszej historii poprowadzi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
We wtorek, 3 lipca odbędzie się koncert Symchy Kellera, zatytułowany „Bramy – pieśni i modlitwy chasydzkie”. Znany kantor żydowski i znawca chasydyzmu z towarzyszeniem gitary i fletu zaśpiewa tradycyjne pieśni, które, jak każde pieśni chasydzkie, są również modlitwami. Początek o godzinie 18.00.
Wszystkie powyższe wydarzenia będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, przy ul. Planty 7.
Marsz Pamięci i Modlitwy w samą rocznicę pogromu, 4 lipca, rozpocznie się o godzinie 15.30 przy zlokalizowanym przy ul. IX Wieków Kielc pomniku „Menora”, dedykowanym pamięci ofiar Zagłady z kieleckiego getta. Tam też przewidziano przemówienia. Uczestnicy przejdą następnie pod budynek dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej. Kolejny przystanek zaplanowano przy kamienicy Planty 7. Tę część obchodów poprowadzi kielecka młodzież. Szczególnym wydarzeniem będzie tu odsłonięcie 46 tablic pamięci umieszczonych w bruku przed kamienicą, poświęconych imiennie każdej z ofiar. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz żydowski na kieleckim Pakoszu, gdzie odbędzie się modlitwa prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz przedstawicieli wyznań chrześcijańskich. W razie niepogody zapewniony będzie transport spod kamienicy na cmentarz.
Po południu zapraszamy na koncert kantorów żydowskich w Instytucie Kultury spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 w Kielcach. Wystąpią: Cindy Paley – amerykańska kantorka i edukatorka muzyczna oraz Piotr Mirski – członek zespołu Klezmaholics. Prowadzenie: Rabin Haim Dov Beliak. Początek o godzinie 19.00.
Ostatnim elementem obchodów rocznicy będzie msza odprawiona w rocznicę pogrzebu ofiar pogromu we wtorek, 8 lipca o godz. 10.30 w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej w Kielcach.