19 kwietnia przypada 71. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W czwartek, 17 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur rozpoczną się obchody tej rocznicy.
Tego dnia po przemówieniu dr. Roberta Kuwałka odbędzie się wręczenie Medali „Powstanie w Getcie Warszawskim” oraz koncert Anatolija Kogana i Konstantego Wileńskiego. W sobotę, 19 kwietnia o godz. 12.00 nastąpi uroczyste składanie kwiatów w miejscach upamiętniających wydarzenia z powstania.
Obchody organizują:
Muzeum Historii Żydów Polskich
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
Więcej informacji o tegorocznych obchodach upamiętniających wybuch powstania TU
***
Powstańcy stawiali opór od 19 kwietnia do 16 maja, chociaż Niemcy zakładali, że walki potrwają tylko kilka dni. Sytuacja w getcie była ciężka od samego początku i pogarszała się z miesiąca na miesiąc. Początkowo mieszkańcom doskwierał głód, choroby i ciasnota, z czasem Niemcy rozpoczęli wywózki ludności do obozów zagłady. Ci, którzy pozostali w getcie, rozpoczęli zbrojenie. Przewaga dobrze wyszkolonych i zaopatrzonych w broń żołnierzy Niemieckich od początku nie dawała złudzeń, co do wyniku walki. Po zakończeniu powstania na terenie getta pozostały tylko gruzy. Niemcy w poszukiwaniu ukrywających się powstańców palili budynek za budynkiem. Całkowita liczba poległych nie jest znana, szacunki mówią o ok. 13 tysiącach zabitych.
foto: Muzeum Historii Żydów Polskich