Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza do swej siedziby (Kielce, ul. Planty 7) na wyjątkową wystawę fotograficzną poświęconą autorce słynnego pamiętnika – Annie Frank. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 8 stycznia (początek o godzinie 16). Wystawa potrwa do 31 stycznia. Wstęp bezpłatny.
Wystawa prezentuje historię Anny Frank opowiedzianą za pomocą archiwalnych zdjęć oraz relacji świadków tamtych wydarzeń w tym jej samej za pośrednictwem dziennika pisanego w latach 1942-44. Życie Anny, żydowskiej dziewczyny, która przez dwa lata wraz ze swoją rodziną ukrywała się przed niemieckim okupantem, pokazano w kontekście historii Europy oraz na tle rozwoju ruchu nazistowskiego.
Projekt pokazuje wpływ barbarzyńskiej polityki na stosunki międzyludzkie oraz sytuację materialną i kondycję psychiczną poszczególnych obywateli, jednostek i całych rodzin, szczególnie tych najbardziej prześladowanych i zagrożonych całkowitym unicestwieniem. Wystawa przedstawia różne etapy życia Anny Frank, odnoszące się do wydarzeń historycznych. Pokazuje jak polityka międzynarodowa wpływała na życie młodej, żydowskiej dziewczyny i jak doprowadziła do jej przedwczesnej śmierci. Ekspozycja stanowi ważny głos w propagowaniu tolerancji i zwalczaniu przejawów dyskryminacji.
Anne Frank urodziła się w 1929 roku w Niemczech. Po dojściu do władzy Hitlera, rodzina wyemigrowała do Holandii. W trakcie wojny Frankowie ukrywali się przez dwa lata. W tym czasie Anne pisała dziennik, w którym relacjonowała życie codzienne w ciasnej kryjówce oraz swoje przemyślenia i odczucia. W 1944 roku zostali aresztowani i przewiezieni do obozu. Wojnę przeżył tylko ojciec, który w 1947 r. doprowadził do wydania dziennika córki. Dziennik Anne jest opisem jej prywatnych zmagań z przeciwnościami losu, ale również pokazuje co przeżywały i czego doświadczały tysiące podobnych do Anne dzieci, kobiet i mężczyzn.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla uczniów kieleckich szkół prowadzone przez Edwarda Skubisza – założyciela i wieloletniego prezesa Fundacji Dom Pokoju. Z wykształcenia teologa i pedagoga, trenera i animatora w projektach antydyskryminacyjnych w Holandii i Polsce, tłumacza i autora książek.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Domem Pokoju z Wrocławia i Domem Anne Frank w Amsterdamie.
Ponadto zapraszamy na kolejne styczniowe wydarzenia:
14 stycznia (środa) godz. 18.00 w klasztor Pallotynów na Karczówce
Spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim OP, Spotkanie odbędzie się w ramch cyklu „Autostrady i ścieżki wiary”.
16 stycznia (piątek) o godz. 18.00, w kościele św. Franciszka, ul. Warszawska 33.
Nabożeństwo biblijne w ramach kieleckich obchodów XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Polsce.
17 stycznia (sobota) godz. 18.00, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7
Inauguracja Małego Kina, projekcja filmu pt. „Żydowski kardynał” w ramach obchodów XVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Małe Kino to jedyne w Kielcach całkowicie bezpłatne kino repertuarowe prowadzone przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Prezentować w nim będziemy między innymi filmy w ramach pokazów pofestiwalowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.
Pokaz pofestiwalowy 10.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY