13 września, na zakończenie cyklu pokazów filmowych „Rok buntu. 1968 w kienie europejskim”, po projekcji obrazu Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry” gościliśmy w naszym Instytucie dr. hab. Piotra Osękę z wykładem na temat tego, jak polski marzec wpisywał się w rewolucję 68 roku na świecie.
– Rok 1968 był zjawiskiem, który miał miejsce na całym świecie, również w takich miejscach jak Japonia czy Meksyk. Dlatego trudno jest znaleźć jeden klucz interpretacyjny. Najczęściej przyjmuje się, niepozbawione wad, wytłumaczenie generacyjne: w dorosłość wchodzi pokolenie, które nie ma już doświadczenia wojny, wspólnego dla ich rodziców – mówił nasz gość.
Dr. hab. Piotr Osęka jest historykiem, badaczem najnowszych dziejów Polski. Jest autorem książek „Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie Marca 1968”, „Marzec ’68”, „Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce”, „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68”. Szereg jego artykułów historycznych ukazał się na łamach „Polityki” i „Gazety Wyborczej”.