Tegoroczne Spokania zainaguruje wystawa fotograficzna pt. „Monastycyzm”, której wernisaż odbędzie się w piątek, 20 marca w siedzibie Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 (początek o godz. 18).
Tematem ekspozycji jest życie zakonne, stanowiące kluczowy element duchowości prawosławnej. Monastery były bowiem od zawsze centrami myśli teologicznej i stały na straży czystości prawosławnej wiary oraz wspaniałej duchowej tradycji. Każdy klasztor trwa przeniknięty nieustanną modlitwą, pokojem serca i otwartością na spotkanie.
Prezentowana wystawa zawiera kilkadziesiąt zdjęć o prawosławnym monastycyzmie z wielu krajów całej Europy. Powstała ona dzięki twórcy serwisu OrthPhoto. Fotografie przybliżają realia codziennego życia mniszego, radość kontaktu z Bogiem i człowiekiem, siłę kontemplacji, a także wpływ monasterów na życie wiernych, kulturę oraz sztukę. Otwarcie ekspozycji uświetni koncert kieleckiego chóru Oikumene. Chór składa się z rzymskich katolików, śpiewających liturgię prawosławną.
Z kolei 21 marca (sobota, siedziba Instytutu) o godzinie 16.00 zaprezentujemy wyjątkowy film w języku jidysz „Nasze dzieci” z 1948 roku, w którym jako bohaterowie wystąpiły dzieci ocalone z Zagłady. Słowo wstępne wygłosi dr Piotr Forecki, naukowiec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat zajmujący się problemtyką antysemityzmu w Polsce.
Natomiast w niedzielę (22 marca, siedziba Instytutu) o godzinie 16.00 zapraszamy na Wieczór psalmiczny „Radość w Psalmach”. Fragmenty poezji biblijnej komentować będą dominikanin o. Marek Nowak oraz rabin Joel Nowicki. Następnie odbędzie się koncert „Moje imię to Radość, czyli Symcha” w wykonaniu rabina Symchy Kellera i jego przyjaciół z Łodzi.
PATRONAT HONOROWY: Ksiądz Biskup Jan Piotrowski ordynariusz diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup Mieczysław Cisło, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Prezydent Kielc Wojciech Lubawski
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ: Urząd Miasta Kielce i Joods Humanitair Fonds.