Grupa uczestników programu PIYE realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedziła Kielce. Oto relacja dwojga z nich, Shiry Teller i Macieja Pietrzaka.
„Po trzygodzinnej podróży z Warszawy dotarliśmy do celu, którym był cmentarz żydowski w Kielcach, a właściwie pozostałości tej nekropolii.
Na miejscu powitali nas panowie Andrzej i Stanisław Białkowie ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, którzy opowiedzieli nam o dziejach żydowskiej społeczności w Kielcach oraz skomplikowanej historii cmentarza.
Następnie udaliśmy się na spacer po cmentarzu, by przyjrzeć się z bliska macewom oraz pomnikom poświęconym żydowskim dzieciom zamordowanym przez nazistów w 1943 roku oraz ofiarom pogromu, który miał miejsce trzy lata później.
Część uczestników programu PIYE, która odbywa obecnie staż w redakcji Wirtualnego Sztetla pod okiem pracowników muzeum rozpoczęła prace dokumentacyjne.
Przywdzialiśmy rękawiczki i wyposażeni w szczotki, kredę i aparaty fotograficzne zabraliśmy się do oznaczania, czyszczenia i fotografowania 205 ocalałych macew. Przygotowaliśmy również mapę kieleckiej nekropolii.
Ważnym punktem naszego spaceru była kamienica, w okolicach której miały miejsce tragiczne wydarzenia pogromu z 1946 roku oraz pomnik poświęcony kieleckim Żydom zamordowanym w czasie Holocaustu ufundowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.”
Realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich projekt wymiany (PIYE – Polish Intercultural Youth Encounters) skierowany jest do polskich i izraelskich studentów. Wspólnie pracując, biorąc udział w warsztatach, zwiedzając Warszawę i inne miasta Polski, uczestnicy mają szansę na poznanie wielowątkowej polsko-żydowskiej historii i współczesnej kultury Polski i Izraela. Polscy uczestnicy programu odwiedzą następnie Izrael, gdzie przez kilka miesięcy będą brali udział w kursach na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Zawarte przyjaźnie i zdobyta wiedza są świetną podstawą do weryfikacji stereotypów i do nowego spojrzenia na stosunki polsko-żydowskie.
Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej.