Grupa uczestników programu PIYE realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedziła Kielce. Oto relacja dwojga z nich, Shiry Teller i Macieja Pietrzaka.
„Po trzygodzinnej podróży z Warszawy dotarliśmy do celu, którym był cmentarz żydowski w Kielcach, a właściwie pozostałości tej nekropolii.
Na miejscu powitali nas panowie Andrzej i Stanisław Białkowie ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, którzy opowiedzieli nam o dziejach żydowskiej społeczności w Kielcach oraz skomplikowanej historii cmentarza.
Następnie udaliśmy się na spacer po cmentarzu, by przyjrzeć się z bliska macewom oraz pomnikom poświęconym żydowskim dzieciom zamordowanym przez nazistów w 1943 roku oraz ofiarom pogromu, który miał miejsce trzy lata później.
Część uczestników programu PIYE, która odbywa obecnie staż w redakcji Wirtualnego Sztetla pod okiem pracowników muzeum rozpoczęła prace dokumentacyjne.
Przywdzialiśmy rękawiczki i wyposażeni w szczotki, kredę i aparaty fotograficzne zabraliśmy się do oznaczania, czyszczenia i fotografowania 205 ocalałych macew. Przygotowaliśmy również mapę kieleckiej nekropolii.
Odwiedziliśmy stary dom modlitwy, który Stowarzyszenie im. Jana Karskiego planuje przenieść na teren cmentarza żydowskiego. Duże wrażenie wśród izraelskich stażystów wywarła kielecka katedra.
Ważnym punktem naszego spaceru była kamienica, w okolicach której miały miejsce tragiczne wydarzenia pogromu z 1946 roku oraz pomnik poświęcony kieleckim Żydom zamordowanym w czasie Holocaustu ufundowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.”
Realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich projekt wymiany (PIYE – Polish Intercultural Youth Encounters) skierowany jest do polskich i izraelskich studentów. Wspólnie pracując, biorąc udział w warsztatach, zwiedzając Warszawę i inne miasta Polski, uczestnicy mają szansę na poznanie wielowątkowej polsko-żydowskiej historii i współczesnej kultury Polski i Izraela. Polscy uczestnicy programu odwiedzą następnie Izrael, gdzie przez kilka miesięcy będą brali udział w kursach na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Zawarte przyjaźnie i zdobyta wiedza są świetną podstawą do weryfikacji stereotypów i do nowego spojrzenia na stosunki polsko-żydowskie.
Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej