4 lipca 1946 roku był jednym z najsmutniejszych dni w historii Kielc i w dziejach polsko-żydowskich. W okrutny sposób kielczanie zamordowali 42 osoby tylko dlatego, że były narodowości żydowskiej. Wydarzenia pogromu kieleckiego na długie dziesięciolecia okryły hańbą nasze miasto.
Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek oraz członkowie Stowarzyszenia zapraszają 4 lipca 2012 roku na obchody 66. rocznicy tego wydarzenia. Pochylimy się wspólnie w pokorze i oddamy hołd ofiarom zbrodni, manifestując naszą pamięć i sprzeciw wobec pogardy i nienawiści.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 pod pomnikiem Menory przy al. IX Wieków Kielc, gdzie oddamy cześć 24 tysiącom Żydów kieleckich zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Modlitwę żałobną poprowadzi ks. Władysław Tyszuk z prawosławnej parafii św. Mikołaja w Kielcach. Następnie w Marszu Milczenia i Modlitwy udamy się do dawnej synagogi, by przed Memoriałem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata złożyć hołd mieszkańcom Kielecczyzny, którzy za uratowanie Żydów otrzymali ten zaszczytny tytuł, nadawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Odsłonięte zostaną nowe tabliczki z nazwiskami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Podczas uroczystości Stowarzyszenie im. Jana Karskiego uhonoruje Włodzimierza Kaca, przewodniczącego Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Katowicach oraz pastora Janusza Daszutę z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach medalem VIR BONUS – za dokonania, postawę życiową i niezłomność charakteru w dziele pojednania chrześcijańsko-żydowskiego.
Kolejnym etapem Marszu będzie miejsce zbrodni – kamienica przy ul. Planty 7/9. W hołdzie ofiarom pogromu ustawione zostaną 42 puste krzesła z nazwiskami zamordowanych. Ostatnim etapem Marszu będzie Cmentarz Żydowski, gdzie odmówione zostaną modlitwy nad wspólnym grobem ofiar.
Do udziału w uroczystościach zaproszeni zostali wszyscy rabini w Polsce oraz przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich i muzułmańskiej w Kielcach. W obchodach rocznicy pogromu obok kielczan mieszkających w Izraelu po raz pierwszy uczestniczyć będą przedstawiciele kieleckiego żydowskiego ziomkostwa z USA. Hołd ofiarom oddadzą również Romowie z prezesem Stowarzyszenia Romów w Polsce Romanem Kwiatkowskim. Przyłączą się także muzułmanie pod przewodnictwem Andrzeja Ahmeda Saramowicza, dyrektora Szkoły Nauk Sufich.
Patronat honorowy nad obchodami objął prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego. Podczas uroczystości wystąpi chór parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach oraz Chór Politechniki Świętokrzyskiej. Wiersze recytować będzie wybitny aktor Józef Duriasz. Spodziewamy się także wizyty izraelskiej pieśniarki Tovy Ben Zvi.
{jcomments on}